FORUM TPZN - TPZN prawdę Ci powie! Forum numizmatyczne, Numizmatyka, monety, kolekcje, stare monety! TPZN !

Forum FORUM TPZN Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Symbolika "cesarskiego" pawia


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Rzym
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

AETERNIT IMPERI
Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sabac (Serbia)

PostWysłany: Czw 16:27, 10 Maj 2007    Temat postu: Symbolika "cesarskiego" pawia

Paw jest ptakiem pierwotnie sprowadzonym do Europy z Dalekiego
Wschodu, a głęboko czczonym przez starożytnych. Istnieje przekaz, który mówi, że Aleksander Wielki ujrzawszy pawie po raz pierwszy w Indiach, był tak zachwycony pięknem i ubarwieniem ich upierzenia, że zabronił zabijania tych ptaków pod groźbą najcięższych kar.

Rzymianie nie byli jednak aż tak skrupulatni, preparując z pawi posiłki podczas organizowania ceremonialnych festiwali i oferując ogromne sumy pieniężne za jaja tych ptaków.

W ich mitologii paw był związany z historią Argusa, któremu bogini Junona powierzyła opiekę nad ulubienicą Jupitera - Io. Jednakże Merkury zdołał go najpierw uśpić, a następnie zabić, po czym Junona zamieniła Argosa właśnie w pawia, otaczając tego ptaka szczególną protekcją.

Skutkiem tego Rzymianie nadali pawiowi nazwę "Junonia Avis" i od tej pory jego wizerunek widnieje na jednych monetach jako symbol towarzysza Junony Reginy, na innych jako symbol uświęcenia cesarskiej żony.

Pawia u stóp Junony można zaobserwować na monetach Trajana, Antoninusa Piusa, obu Faustyn, Lucilli, Crispiny, Scantilli,
Julii Domny i Julii Mamaei:Na jednym z denarów Faustyny I widzimy pawia stojącego przed tronem Junony, o który oparte jest berło:Z kolei jeden z rewersów Faustyny II ukazuje postać Junony karmiącej pawia z patery:Paw był także symbolem małżeńskiej zgody, gdyż Junona objęła opieką pary małżeńskie. Pojawia się on na denarze Domicji, żony Domicjana, z inskrypcją na rewersie CONCORDIA AVGVST:Jak już wcześniej wspomniałam paw symbolizował na monetach konsekrację cesarzowej po jej śmierci. Nigdy natomiast nie był symbolem uświęcenia cesarza, choć orzeł, który symoblizuje wyniesienie władcy do godności świętego, pojawia się także na monetach z inskrypcją "CONSECRATIO" niektórych cesarskich żon, jak Plotina, Marcjana, Sabina:i Faustyna I:Tak więc, jak orzeł symbolizował CONSECRATIO cesarza, tak paw
symbolizował CONSECRATIO cesarskiej żony. Czasem jest to jego
wizerunek z rozpostartym ogonem:

czasem ze złożonym:a czasem obserwujemy na rewersie lecącego pawia z figurką kobiety na "grzbiecie" - co symbolizować miało duszę zmarłej cesarzowej ulatującą w niebiosa. Ten wizerunek można ujrzeć na monetach obu Faustyn, Julii Domny i Julii Maesy:

Powrót do góry
Zobacz profil autora

nabializm
Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Czw 21:00, 10 Maj 2007    Temat postu:

Bardzo mi się spodobał artykuł Smile

pozwolę sobie na krótki referat, poszerzający znaczenie symboliczne tego pięknego ptaka Smile

Paw zwany jest przez Owidiusza "ptakiem Junony z gwiazdami wplecionymi w ogon". Kolisty kształt rozłożonego ogona z "pawimi oczkami" niczym gwiazdami symbolizuje niebo, do którego podąża dusza zmarłego, i nieśmiertelnośc. Paw urósł do rangi symbolu nieśmiertelności, wierzono bowiem, że jego mięso się nie psuje. Paw jak wiadomo już jest emblematem Junony, a orzeł Jowisza, oba zaś ptaki są symbolem apoteozy rzymskich cesarzy i cesarzowych, stąd też ich wizerunki umieszczano na grobowcach i cmentarnych lampionach.
Pawie hodowano w Babilonii; istniał tam także Pawi Tron. Podobnie w Persji, gdzie paw uważany był za znak królewskiego majestatu. Pawie wyobrażano po obu stronach drzewa życia, co symbolizowało dwoistośc człowieka i natury. W sztuce egipskiej paw niekiedy towarzyszy Izydzie. W Chinach i Japonii uznawany jest za ptaka Świętego i przedstawiany jest w sposób tradycyjny, zaczerpnięty z dawnych przekazów; reprezentuje dostojeństwo, godnośc i piękno. Jego pióro przyznawano na znak przychylności imperatora i oznakę wysokiej godności. Było emblematem dynastii Ming. W buddyzmie pawie pióro - jako symbol współczucia - jest atrybutem Awalokiteśwary, który występuje również jako bogini Guanyin (Kuan-yin), oraz buddy Amitabhy. Pojawia się także jako symbol wierności małżeńskiej, wierzono bowiem, że gdy jeden z pawi umrze, drugi umiera z żalu bądź trwa w celibacie.
Istnieje hinduskie powiedzenie, że paw ma anielskie pióra, diabelski głos i chód złodzieja. Paw wstydzi się ponośc swoich czarnych nóg i gdy je widzi, odzywa się wrzaskliwym głosem. Wedyjską boginię Saraswati, boginię mądrości, nauk i muzyki, wyobrażano jadącą na pawiu lub siedzącą na kwiecie lotosu. Czasami paw ukazywany jest jako wierzchowiec Brahmy i Lakszmi. Gdy dosiada go Kama, bóg miłości, staje się uosobieniem niecierpliwego pożądania.
Sztuka chrześcijańska, nawiązuje do wyobrażeń o tym, że jego mięso się nie psuje i że pawiowi odrastają pióra, obrała go za symbol zmartwychwstania "Stuokie" stały się symbolem wszystkowidzącego kościoła, a także świętych, gdyż ogon ptaka rozkłada się niczym nimb. Wizerunek pawia na globie przedstawia zwycięstwo nad sprawami doczesnymi. Paw wymieniony jest w Starym Testamencie w związku ze skarbami i towarami wiezionymi na statkach Salomona (Trzecia Księga Królewska 10, 22). Bestiariusze zwą go pavo i sławia mięso, które się nie psuje. Powiadają także, że człowiek pozbawiony rozwagi jestniczym paw, który zgubił własny ogon i zwraca uwagę na swoje efektowne upierzenie, skrywając szpetne nogi, chód i głos. Fizjolog podaje, że jego płaszcz nocą wyraża lęk przed utratą urody i przypomina płaszcz duszy, która w ciemnościach nocy okrywających świat boi się stracic dary Boże.
Mówi się, że pawie, tańcząc, zapowiadają deszcz; nienawidzą złota i nie chcą siadac w jego pobliżu. W dawnej Europie należały do największych ptaków łowionych dla zabawy. Często wizerunek pawia pojawia się w heraldyce,, choc raczej nie jest umieszczany na tarczy; zazwyczaj przedstawia się go z rozłożonym ogonem, co określa się jako "w swej chlubie". Tak o pawiu mówi nam J. C. Cooper

Serdecznie dziękuję za poruszenie tej tematyki, dzięki temu rozszerzyliśmy bardziej motyw pawiej symboliki Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora

wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 10:52, 11 Maj 2007    Temat postu: D Z I ĘĘĘĘĘ K U J E M YYYYYY

... I PROSIMY O JESZCZE Exclamation Exclamation Exclamation

Dla takich tekstów warto rano otwierać komputer. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora

AETERNIT IMPERI
Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sabac (Serbia)

PostWysłany: Pią 13:53, 11 Maj 2007    Temat postu:

Kolego nabializm

Twoja kontynuacja "paw story" jest bardzo, bardzo interesująca, czytałam ją z wielką przyjemnością Smile

Panie Wojtku

jeśli chodzi o mnie, to na razie wyluzuję z pisaniem na forum, bo mam jeszcze sporo zaległości na stronie o personifikacjach, ale jak mi tylko wpadnie do głowy jakiś interesujący wątek, to oczywiście nie omieszkam go tu zamieścić Smile

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora

wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 13:59, 11 Maj 2007    Temat postu: No tak ...

No tak. Trzeba było nieco poszperać aby ustalić kto tutaj nam się tak rewelacyjnie produkuje.
Dla nieobeznanych i/lub niedomyślnych podpowiedź:
[link widoczny dla zalogowanych]

A więc Wielce Szanowna Królowa Margot zawitała w nasze niskie i niegodne progi. Wielki to dla nas zaszczyt Wasza Królewska Mość (chyba właściwiej byłoby"Jejmość"). Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora

harpsycho
Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 140
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Germany

PostWysłany: Pią 14:05, 11 Maj 2007    Temat postu:

Witam Smile


przeczytalem oba znakomite artykuly Krolowej i bardzo za nie dziekuje!
Dzieki takim publikacjom-perlom forum nasze nabiera rumiencow Smile

Zamierzam zaanonsowac niebawem na Cafe Allegro kilka najnowszych artykulow TPZN - czy byloby wielka bezczelnoscia, gdybym pozwolil sobie umiescic linki do Pani najnowszych publikacji na tej liscie?....


Pozdrawiam bardzo serdecznie!


Marek (harpsycho, Prezes TPZN)
Powrót do góry
Zobacz profil autora

AETERNIT IMPERI
Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sabac (Serbia)

PostWysłany: Pią 14:10, 11 Maj 2007    Temat postu:

Ja myślę, Panie Marku, że ktoś już Pana ubiegł Wink

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora

wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 15:19, 11 Maj 2007    Temat postu:

No przecież nie mogłem natychmiast nie zareagować. Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora

harpsycho
Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 140
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Germany

PostWysłany: Pią 19:18, 11 Maj 2007    Temat postu:

Tak... Wojtek mnie ubiegl na e-numizmatyka Smile I za to go lubie! Ale ja mialem na mysli zaplanowany anons na Cafe Allegro... (wykorzystujac moje bogate doswiadczenie jako prezes moglbym teraz zawolac: "sa sprzeciwy? nie slysze! lol Wink)

Pozdrawiam serdecznie!


Marek
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Rzym Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin