FORUM TPZN - TPZN prawdę Ci powie! Forum numizmatyczne, Numizmatyka, monety, kolekcje, stare monety! TPZN !

Forum FORUM TPZN Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Monety z platyny


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

romek222




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:52, 21 Maj 2008    Temat postu: Monety z platyny

Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Mimo że współczesne monety traktuję głównie jako narzędzie inwestycyjne, to potrafię docenić prawdziwego ducha numizmatyki. Jak już pisałem na innym forum, planuję napisać wiele ciekawych artykułów o tematyce numizmatycznej. Napisałem już między innymi artykuł, który szczegółowo prezentuje serię Fauna i flora Ukrainy (dostępny na stronie IKM), teraz właśnie przedstawiam artykuł o monetach platynowych, potem planuję szczegółowo zaprezentować monety bulionowe świata, włącznie z dokładnym opisem ich historii i innych istotnych rzeczy, później być może opowiem dokładnie o programie, który odniósł największy sukces w dziejach numizmatyki całego świata, tj. serii ćwierćdolarówek z 50 stanami USA, a następnie będę kontynuował pracę świętej pamięci Wojtka4b i tłumaczył liczne artykuły z języka rosyjskiego, niemieckiego i angielskiego.

Poniższy artykuł jest jednym z moich pierwszych artykułów związanych z numizmatyką, ale wszelka krytyka mile widziana. Jego napisanie zajęło mi ponad tydzień. Dużą przeszkodą był brak jakichkolwiek użytecznych materiałów na ten temat w polskiej sieci, musiałem więc nieustannie sięgać do angielsko-, niemiecko- i rosyjskojęzycznych, a nawet chińskich (w poszukiwaniu szczegółowych informacji o chińskich bulionowych Pandach) zasobów internetu w celu znalezienia potrzebnych danych. Wiele się przy tym nauczyłem i zamierzam kontynuować pracę. Oto treść artykułu (zawiera jeszcze trochę wątków typowo inwestycyjnych, ale proszę o skupienie się na treściach historycznych i typowo numizmatycznych):

Cytat:
Platyna jest jednym z najrzadszych i najcenniejszych metali szlachetnych o ciekawej historii i unikalnych właściwościach. Była znana w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich, a nawet w starożytności. Do Europy przywieźli ją i odkryli na nowo hiszpańscy konkwistadorzy, sądząc początkowo, iż mają do czynienia z nową odmianą srebra (stąd też nazwa platyny, która pochodzi od zdrobnienia hiszpańskiego słowa oznaczającego srebro). W postaci czystej jest to ciężki, srebrzystobiały metal, kowalny, łatwo ciągliwy, o wyjątkowo wysokiej temperaturze topnienia, bardzo słabej aktywności chemicznej i szczególnie dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Największe znane złoża platyny znajdują się w RPA, skąd pochodzi ponad 90% jej światowych zasobów, a także w Rosji, Kanadzie i USA.

Kruszec ten znalazł szerokie zastosowanie w branży jubilerskiej. Biżuteria wykonana z platyny jest bardzo popularna w Japonii i Chinach, stąd za sprawą wzrostu gospodarczego na Dalekim Wschodzie, zwiększone zainteresowanie jubilerów zakupami tego metalu. Wyjątkowe właściwości platyny czynią z niej także niezwykle cenny surowiec przemysłowy – prawie połowę światowego wydobycia zużywa się do produkcji katalizatorów wykorzystywanych do oczyszczania spalin samochodowych oraz w branży chemicznej jako katalizator w wielu reakcjach. Ponadto platynę stosuje się między innymi do wyrobu sprzętu laboratoryjnego oraz w medycynie i technice dentystycznej.

Obecnie jedna uncja (31,1 g) tego szlachetnego kruszcu warta jest mniej więcej 2 000 USD, czyli aż prawie 2,5 razy więcej niż uncja złota, przy czym jeszcze kilka lat temu ceny obydwu tych metali oscylowały na podobnym poziomie i inwestorzy mogli traktować je wymiennie! Do kilkusetprocentowego wzrostu wartości przyczyniło się głównie zwiększone zapotrzebowanie ze strony przemysłu motoryzacyjnego (między innymi za sprawą nowych przepisów prawnych dotyczących stosowania katalizatorów w samochodach), wzmożone zakupy dokonywane przez fundusze inwestycyjne, duże zainteresowanie branży jubilerskiej itd. w połączeniu z bardzo ograniczoną podażą tego metalu (platyna jest około 30 razy rzadsza niż złoto).

Platynę zaczęto wykorzystywać do wyrobu monet znacznie później niż złoto i srebro. Stało się to możliwe dopiero w XIX wieku dzięki opracowaniu nowych metod obróbki opisywanego metalu. Pierwsze na świecie platynowe monety powszechnego obiegu, o nominałach 3, 6 i 12 rubli, były emitowane w Rosji od 1828 do 1845 roku (w tym czasie wybito ich niemal 1,5 miliona). Jednak rzadkość występowania platyny oraz wysokie koszty wydobycia i produkcji monet uniemożliwiły im pozostanie przez dłuższy czas powszechnym środkiem płatniczym. Oprócz tego, pojawiło się zagrożenie wykorzystania tego metalu przez oszustów do wykonywania fałszywych monet (wówczas platyna była tańsza od złota, a pozłacane platynowe krążki miały łudząco podobne właściwości do monet z czystego złota). Dlatego w czerwcu 1845 roku wydano polecenie wstrzymania produkcji platynowych pieniędzy i zaczęto je wycofywać z obiegu. Dziś pierwsze rosyjskie obiegowe monety z platyny są bardzo poszukiwane przez licznych numizmatyków, a ich ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich.

[ILUSTRACJA – Jedna z pierwszych platynowych monet obiegowych o nominale 3 rubli]

Współcześnie wydawane platynowe monety mają charakter typowo kolekcjonerski bądź inwestycyjny. Celem emisji tych pierwszych jest upamiętnianie ważniejszych wydarzeń, rocznic, postaci itp. oraz zaspokajanie potrzeb kolekcjonerów, natomiast monety inwestycyjne (tzw. bulionowe) bije się z metali szlachetnych w nieograniczonych nakładach – są one przeznaczone dla inwestorów na cele lokacyjne, jako alternatywa dla sztabek, a ich ceny zależą od aktualnej rynkowej wartości danego kruszcu.

Pierwsze inwestycyjne platynowe monety, tzw. Noble, zostały wydane w listopadzie 1983 roku przez Wyspę Man (dependencję Korony brytyjskiej leżącą pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią). Na rewersie platynowych Nobli ukazany został okazały drakkar Wikingów pod pełnym żaglem. Awersy z kolei przedstawiają podobiznę młodej królowej Elżbiety II.

W ślad za Wyspą Man podążyły inne kraje. W 1987 roku platynowe Pandy dopełniły słynną serię bulionowych monet Chińskiej Republiki Ludowej z wizerunkiem tego zwierzątka. Niespełna rok później australijska mennica z Perth wydała pierwszą Koalę z opisywanego metalu, a Kanadyjska Mennica Królewska zaoferowała inwestorom i kolekcjonerom platynowe Liście klonowe. W międzyczasie wydano również inne monety z tego szlachetnego kruszcu, zarówno okolicznościowe, jak i typowo inwestycyjne, jednak przez całą dekadę to australijska Koala i kanadyjski Liść klonowy cieszyły się największym zainteresowaniem.

W 1997 roku światło dzienne ujrzały, zatwierdzone uprzednio przez Kongres Stanów Zjednoczonych, platynowe wersje amerykańskich Orłów (Eagles). Są one wydawane w kilku różnych rozmiarach, począwszy od 1/10 uncji – o nominale 10 USD do 1 uncji – o nominale 100 USD (jest to najwyższa wartość nominalna, jaka kiedykolwiek pojawiła się na oficjalnych amerykańskich monetach) i w dwóch wersjach: bitej stemplem zwykłym (skierowanej przede wszystkim do inwestorów lokujących kapitał w kruszcach) oraz wybijanej przy użyciu wysokiej jakości stempli lustrzanych (emitowanej głównie z myślą o kolekcjonerach). Awersy wszystkich platynowych Orłów od 1997 roku do dziś pozostały niemal niezmienne i przedstawiają fragment Statui Wolności. Rewersy, na których ukazany został amerykański orzeł bielik w locie, na przestrzeni lat nie uległy zmianie tylko w przypadku odmiany bitej stemplem zwykłym, natomiast wersje lustrzane każdego roku cieszą oczy nowym wizerunkiem. W krótkim czasie Orły stały się najpopularniejszymi na świecie monetami z opisywanego metalu i już w pierwszych latach emisji, po wyprzedaniu całego nakładu, wiele osób gotowych było zapłacić za te numizmaty na rynku wtórnym kwotę znacznie przekraczającą wartość zawartego w nich kruszcu.

[ILUSTRACJA – wybrane zdjęcia rewersów lustrzanych wersji platynowych Orłów]

Podsumowując, platynowe monety stanowią niewątpliwie ciekawą alternatywę dla monet złotych i srebrnych. Jak pokazuje historia, inwestorzy, którzy mieli odwagę kilka lat ulokować swoje oszczędności w bulionowych numizmatach z tego szlachetnego kruszcu, osiągnęli znacznie większe zyski, niż w przypadku inwestycji w złoto. Również kolekcjonerzy powinni być zadowoleni z posiadania monet z tak cennego i rzadkiego metalu, a w dodatku o wyjątkowo niskim nakładzie (wielkości emisji współczesnych platynowych pieniędzy są o wiele niższe niż ich złotych i srebrnych odpowiedników). Same prognozy analityków dotyczące rynku platyny są bardzo optymistyczne. Coraz większe zapotrzebowanie ze strony przemysłu motoryzacyjnego i inne wymienione wcześniej czynniki w połączeniu z wysoce ograniczoną dostępnością tego metalu mogą zapewnić stabilny wzrost jego wartości. Niestety, bardzo wysokie już ceny platyny przyczyniają się do spadku popytu (np. w przypadku branży jubilerskiej), co może nieco obniżyć dynamikę wzrostów. W Polsce kruszec ten jest jeszcze trudno dostępny i bywa często niedoceniany, a nawet nieznany przez inwestorów, jednak zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, co można łatwo sprawdzić śledząc dokładnie przebieg sporadycznie pojawiających się polskich aukcji internetowych, których przedmiotem są opisywane monety. Platynowe numizmaty są zatem godne uwagi zarówno każdego inwestora lokującego kapitał w metalach szlachetnych, jak i kolekcjonerów.


Ostatnio zmieniony przez romek222 dnia Śro 23:57, 21 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

nabializm




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Czw 10:58, 22 Maj 2008    Temat postu:

Dziękujemy za artykuł, przyznam że trochę Pan musiał się naszukać na temat historii platyny w numizmatyce. Szkoda że nie załączyły się zdjęcia, jak byś mógł podać link, to coś bym z tym zdziałał. Czekamy na kolejne artykuły, ja wolę bardziej historyczne Laughing ale są wśród nas wielbiciele współczesnej monety obiegowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Wrocek1




Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 20:13, 22 Maj 2008    Temat postu:

Bardzo ciekawy artykuł !!!
Oby tylko udało sie dołączyć te fotki.

Pozdrawiam Wrocek
TPZN 033
Powrót do góry
Zobacz profil autora

romek222




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:40, 22 Maj 2008    Temat postu:

Zapraszam do przeczytania pełnej wersji (z załączonymi zdjęciami) pod adresem: katalogmonet.pl/monety_zagraniczne/rzadkie,_piekne_i_kosztowne_-_rzecz_o_monetach_platynowych..html Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin