FORUM TPZN - TPZN prawdę Ci powie! Forum numizmatyczne, Numizmatyka, monety, kolekcje, stare monety! TPZN !

Forum FORUM TPZN Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Wykopaliska w Atenach.


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Antyk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

terapoza




Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 2:57, 18 Lut 2008    Temat postu: Wykopaliska w Atenach.

Czesc wszystkim forumowiczom.Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec wypadaloby powiedziec cos o sobie.Mam na imie Adam i od czterech lat mieszkam w Galway.Zbieram monety od okolo 16lat,chociaz antykiem zajalem sie dopiero rok temu.A teraz do rzeczy.Nabylem ciekawy material na temat monet z Aten.Z inicjatywy Macieja przetlumaczylem go i w trzech czesciach umieszcze glowne informacje na TPZN.

Zapewne kazdy z was wie co to jest agora,glowny plac miasta w starozytnej Grecji.Tutaj omowimy agore atenska.Podczas amerykanskich wykopalisk odkryto tam ponad 75000 monet datowanych od VI wieku p.n.e,kiedy to bito pierwsze monety w Attyce.Wiekszosc z tych numizmatow byla atenska,aczkolwiek rozlegle kontakty polityczno-handlowe sprawily ,ze znalazla sie rowniez waluta obca.Byly to inne miasta greckie,rzymskie,bizantyjskie,weneckie i tureckie.
Wiekszosc monet z agory to bilon drobny(monety miedziane lub z brazu).Amerykanscy archeologowie mieli ogromne szczescie,gdyz zlokalizowali budynek,ktory sluzyl jako mennica od poznego V wieku p.n.e ,az do Imperium Rzymskiego za panowania Augustusa(27 p.n.e-14 n.e)Budynek znajdowal sie na pld-wsch narozniku agory.Malo z niego pozostalo ze wzgledu na pozniejsza rozbudowe i czesc mennicy lezy pod Kosciolem Swietych Apostolow.Mennica ta posiadala sciany z wnekami,w ktorych to przechowywano posegregowane monety.W budynku znajdowaly sie dwa piece,dwa zbiorniki wody i dren (wszystko co bylo potrzebne do produkcji metalowych krazkow,blank'ow niezbednych do wybicia monety).
TECHNIKA BICIA MONET
Wszystkie monety w tej mennicy byly robione recznie.Antyczna metoda bicia monet byla bardzo prosta i wymagala zestawu podstawowych narzedzi.
Pierwszy krok to spreparowanie podkladu(czystego krazka ,blank'a).Czesto metal byl podgrzewany do stopnienia,a nastepnie rozlewany do okraglych form.Formy te pozwalaly na otrzymanie odpowiedniej wagi,od ktorej zalezal przyszly nominal.Bylo to szczegolnie wazne w przypadku monet zlotych i srebrnych.
Przy biciu monet z brazu bardziej uwazano na wielkosc niz na dokladna wage.W kuzni tworzono tyczki(prety) z brazu a nastepnie z nich wycinano pojedyncze dyski za pomoca dluta,lub wycinano pila od poznego I wieku p.n.e
Nastepnie do wybicia stempla na przygotowanych krazkach niezbedna byla matryca z negatywem stempla.Matryce te robiono z zelaza ,lub twardego stopu brazu z wysoka zawartoscia cyny.Byly dwa rodzaje matryc:
-gorna z rewersem byla cieta na koncu punktaka
-dolna z obrazem awersu(glownie wladcy ,lub jakiegos bostwa)byla mocowana w kowadle.
Niewiele matryc przetrwalo do dzisiaj gdyz mennica systematycznie je niszczyla.Rzemieslnik,ktory takie matryce rzezbil byl zazwyczaj wysokiej klasy artysta i sa znane monety z podpisami m.in.z Sycylii.
W koncowej czesci produkcji przygotowany krazek podgrzewano,aby stal sie odpowiednio ciagliwy(kowalny) i umieszczano za pomoca szczypiec na matrycy dolnej.Nastepnie centrowano punktak z matryca gorna i uderzano mlotem.Dzisiejsze eksperymenty na takich matrycach dowodza ,ze antyczna mennica mogla wybic jednym kompletem matryc ok.10000 monet.Zdarzaly sie przypadki,ze monety bite z tym samym awersem mialy inny rewers.Dowodzi to,ze takowe numizmaty bito w tej samej mennicy.Czasami do produkcji nowych krazkow uzywano monety z innych krajow lub miast.Te monety byly podgrzewane i bite powtornie.Czasem stary stempel takiej monety nie zostal w pelni zatarty przez nowe bicie i nosi ona slady nakladania sie stempli.Znaleziono monete wydawana przez Beocje z twarza Demeter wybita na profilu glowy Heraklesa w skorze lwa.Na rewersie pod biodrami Posejdona widac resztki jezdzca na koniu.Moneta ta byla wczesniej macedonskim brazem.Macedonscy krolowie kontrolowali Beocje i Attyke przez duza czesc III wieku p.n.e.Ich garnizony stacjonowaly w Tebach i Atenach gdzie macedonskie monety staly sie waluta lokalna.Po smierci Antigonosa i usunieciu wojsk w 229p.n.e numizmaty te zostaly przebite na miejskie,skutkiem czego bylo wymazanie pamieci macedonskiej hegemonii.

[/img]


Ostatnio zmieniony przez terapoza dnia Pon 3:00, 18 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora

nabializm




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Pon 23:09, 18 Lut 2008    Temat postu:

Dziękuję Adamie za rozpoczęcie bardzo interesującego wątku Laughing pewnie niedługo będziesz mógł wkleić zdjęcia. Cieszę się że podzieliłeś się z nami tak ciekawym materiałem Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Gość







PostWysłany: Pią 20:41, 29 Lut 2008    Temat postu:

PIERWSZE MONETY
Transakcje z uzyciem metali szlachetnych w postaci pierscieni, tabliczek, samorodkow itp. sa udokumentowane od bardzo dawnych antycznych czasow.Monety bite w metalu o jednorodnej wadze nie byly bite az do drugiej polowy VII wieku pne.Pomysl ten powstal na zachodzie Azji Mniejszej i w Lidii.Metal uzywany do bicia tych monet byl naturalnym stopem srebra i zlota znajdowanym w samorodkach i nazywal sie elektron. Pierwsze monety nie byly uzywane jako codzienny srodek platniczy, ale prawdopodobnie sluzyly do uiszczania oplat portowych i transakcji podatkowych.Standardowa jednostka byl stater. Owe monety bito z wizerunkiem tylko na jednej stronie. Rewers nosil slady uderzenia punktaka. Wizerunki zostaly zdominowane przez zwierzeta.
Pierwsze monety srebrne zaczeto bic w Eginie w VI wieku pne. Nosily one rowniez obraz tylko na awersie(zolw morski ze wzgledu na morskie tradycje) Na poczatku slad pozostawiany przez punktak byl dosc nieregularny, ale pozniej stal sie piecioramiennym placem. Dwa standardowe nominaly istnialy na tych prymitywnych formach pieniadza.
-Obol
-Drachma (6 oboli)
SREBRNE MENNICTWO ATEN
Ateny mialy swojego rodzaju szczescie, ze posiadaly wlasne terytorium bogate w zloza srebra.Utworzono tam kopalnie Laurion, ktora spowodowala iz Ateny staly sie jednym z najbogatszych miast Grecji. Pierwsze monety Aten jak monety z Eginy, Azji Mniejszej i Lidii posiadaly rowniez tylko jedna strone. Znane jest okolo tuzina typow. Srebrne monety nosily atrybuty kultu Ateny takie jak kolo i kon(drachmy) symbolizujace wyscigi rydwanow, lub amfore(obole) jako nagrode dla zwyciezcow. Monety te zaczeto bic w polowie VI wieku pne za panowania tyrana Peisastratosa.
W poznym VI wieku Ateny wprowadzily nowy rodzaj bicia z awersem(glowa Ateny z helmem) i rewersem (sowa).Te slynne sowki Laurionu skladaly jajka w sakwach i wysiadywaly srebrne monety (w zmiankach Arystofanesa na temat tych ptakow). Wkrotce sowki staly sie glownym atrybutem monet nie tylko w Attyce. Znaleziono je rowniez w Syrii, Egipcie, Wloszech i Azji Mniejszej. Sukces jaki odniosly te monety doprowadzil do powstania nowych odmian i nominalow. Znane sa rzadkie dekadrachmy(10 drachm). Najwiekszy z nominalow uzywanych na codzien byly tetradrchmy(4 drachmy).Drachmy i obole ,ktore latwo wyroznialy sie od tetradrachmy swoja wielkoscia, zachowaly taki sam powtarzajacy sie wyglad. Dla triobola(3 obole) stworzono nowy rewers z sowka zwrocona przodem, stojaca pomiedzy galazkami oliwnymi.
Tetrobol(4 obole) z kolei mial na rewersie dwie sowki. Taki system monetarny mial swoje odzwierciedlenie w zarobkach. W V i IV wieku pne. najemnik w czasie wojny dostawal 1-2 drachmy dziennie. Wykwalifikowany rzemieslnik zarabial 1 drachme dziennie a niewykwalifikowany ok. 3-4 obole.Biedni, niezdolni do pracy Atenczycy dostawali 2 obole zasilku dziennie.Nauczyciel zarabial do 700 drachm rocznie.
Powrót do góry

nabializm




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Pią 23:30, 29 Lut 2008    Temat postu:


kolega mackocoins zrobił poniższą grafikę na e-numizmatyka




To zdjęcie przedstawia metalowe krażki z brązu, a po prawej na dole pręt, z którego je wycinano.


To zdjęcie przedstawia ślad po uderzeniu punktaka na rewersie monety.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Antyk Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin