FORUM TPZN - TPZN prawdę Ci powie! Forum numizmatyczne, Numizmatyka, monety, kolekcje, stare monety! TPZN !

Forum FORUM TPZN Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Hieron II Sympatyczny Posejdon


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Antyk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

nabializm




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Pią 19:37, 01 Cze 2007    Temat postu: Hieron II Sympatyczny Posejdon

Witajcie,

Właśnie odebrałem przesyłki, o czego to dziś pięknego nie dostałem Smile po pierwsze i na tym się skupię, doszła w ekspresowym tempie monetka
Hierona II. Może trochę wiadomości historycznych,

Hieron II (ok. 306 - ok. 215 p.n.e.), wódz syrakuzański, podający się za potomka Hierona I. Od 275 p.n.e. tyran Syrakuz. Po zwycięstwie nad Mamertynami w 265 p.n.e. nazwany królem Sycylii. W czasie I wojny punickiej (264-241 p.n.e.) stanął po stronie Kartaginy. W 263 p.n.e. pobity przez Rzymian i zmuszony do zawarcia przymierza, zapewnił Rzymowi dostawy zboża.

Polityka taka (również na początku II wojny punickiej) dała pokój i dostatek miastu. Za panowania Hierona II wzniesiono w Syrakuzach wiele budowli i wzmocniono fortyfikacje (naukowa konsultacja i pomoc Archimedesa). Po jego śmierci Syrakuzy sprzymierzyły się z Kartaginą, w 212 p.n.e. zostały zdobyte przez wojska rzymskie.

Messana/Messena
Messana (gr. także Messene) dziś Messina; miasto na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii, nad cieśniną oddzielającą tę wyspę od Italii; założone przez Sikulów nazywało się pierwotnie Zankle. Pierwszymi kolonistami greckimi, ok. r. 729 p.n.e., byli przybysze z Chalkis i Kume w Italii. Zankle tak wzrosło w potęgę, że w r. 648 p.n.e. założyło na północnym wybrzeżu Sycylii w pobliżu Panormos własną kolonię Himera. Ok. r. 494 zostało opanowane przez Anaksilaosa, tyrana Regium, który wprowadził nazwę Messana. Po wygnaniu synów Anaksilaosa w r. 461 miasto przeżywało okres rozkwitu. W r. 396 zostało zburzone przez Kartagińczyków, odbudował je Dionizjusz Starszy. W r. 288 dostało się w ręce Mamertynów. Gdy w r. 269 Hieron II rozpoczął wojnę z Mamertynami, twierdzę w M. zajęli Kartagińczycy, wezwani na pomoc przez Mamertynów. Inna grupa Mamertynów zwróciła sie o pomoc przeciw Hieronowi do Rzymian. W rezultacie doszło do wybuchu I wojny punickiej. Mamertyni przy pomocy rzymskiej wypędzili kartagińską załogę z M. Pod panowaniem Rzymian M. stanowiła civitas foederata. Odegrała bierną rolę w rzymskich wojnach domowych, m.in. jako główna przystań floty Sekstusa Pompejusza.

Mamertyni
(Mamertini), najemnicy pochodzący z Kampanii, służący w wojsku tyrana syrakuzańskiego Agatoklesa, po którego śmierci zajęli Messanę, wymordowawszy obywateli. Zorganizowali tam własne państwo i podbili znaczną część Sycylii. Poskromieni przez Hierona II szukali pomocy u państw możniejszych, cząściowo u Rzymian, częściowo w Kartaginie. W obawie przed wzrostem wpływów kartagińskich Rzymianie zgodzili się na udzielenie pomocy. Stało się to przyczyną I wojny punickiej.

Archimedes
Jak głosi Legenda, Hieron II, Król Syrakuz zamówił dla siebie koroną z czystego złota. Władca nie dowierzał jednak złotnikowi. Posądzał go o to, że koroną wykonał ze srebra i z zewnątrz tylko pozłocił. Zwrócił się wtedy do przebywającego na jego dworze Archimedesa, aby ten sprawdził jego przypuszczenie, nie niszcząc pięknej korony.

Archimedes długo myślał nad tym zadaniem, niestety bez skutku. Zastanawiał się nawet nad tum w kąpieli. Siedząc kiedyś w wannie zauważył, że ciała zanurzone w cieczy wydają się lżejsze. W tym momencie przyszło nań olśnienie. Z okrzykiem: heureka! (znalazłem!) Archimedes ponoć wyskoczył z wanny i w stroju mocno nie kompletnym pobiegł przez Miasto do swego króla, aby mu zakomunikować o rozwiązaniu problemu. Jeśli więc wierząc legendzie, to dzięki zadaniu króla Hierona Archimedes odkrył ważne Prawo, zwane dziś prawem Archimedesa, które stanowi dziś podstawą teorii pływania ciał.

Oto moja monetka:
19mm 6,87g
Awers Brodaty Posejdon z opaską na głowie
Rewers Trójząb, zdobiony ornamentami a po bokach delfiny (tu ledwo wodoczne)
SEAR 1223


poniżej inne egzemplarze, w ładniejszych stanach



Powrót do góry
Zobacz profil autora

wojtekb4




Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 21:03, 01 Cze 2007    Temat postu: Hieron

Też mam Hierona:

[link widoczny dla zalogowanych]

274-216 p.n.e. Sycylia, Syrakuzy, król Hieron - duży brąz 24,5-25,0 mm ; 17,22 gr, 4 mm.
Portret króla w diademie na lewo / Jeździec z dzidą poziomo na prawo, monogram AY pod przednimi uniesionymi nogami konia.
Katalog: Calciati 193.

A tutaj taki sam Hieron w znacznie lepszym stanie:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora

nabializm




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielonka

PostWysłany: Nie 22:12, 03 Cze 2007    Temat postu:

może warto nadmienić coś o Posejdonie Smile

Wiemy że był synem Tytana Kronosa i jego małżonki Rei. Jeden z trzech najpotężniejszych greckich bogów (trójca: Hades - zaświaty, Zeus-niebo, Posejdon-morze).

Grecy oddawali cześć Posejdonowi od najdawniejszych czasów. Jego imię pojawia się na tabliczkach kreteńsko mykkeńskim pismem linearnym z CIV - XIII wieku p.n.e. Szczególnie czcili go marynarze i - jako stworzyciela konia - jeźdźcy. Ze zwierząt poświęcili mu delfina, konia i byka, z drzew - sosnę.

Posejdona przejęli od Greków niemal bez żadnych zmian Rzymianie już bodaj w V wieku p.n.e. utożsamili go ze swym bogiem Neptunem.

p.s.
w najbliższym czasie przygotuję coś na temat Delfina "Króla ryb", symbol potęgi morza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM TPZN Strona Główna -> Antyk Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin